Z Břevnova na Strahov

Sdílet

Kouzlo (polo)vesnické Prahy

Tato procházka je fyzicky poměrně nenáročná, ale překvapí rozmanitostí terénu i architektury. Vhodná je i pro milovníky piva i historie, neboť začíná a končí u dvou klášterů, kde se odpradávna vařilo a dnes opět vaří vynikající pivo. Od barokního Břevnovského kláštera a jeho zahrad projdete přes úhledné socialistické sídliště do vesnicky půvabné uličky a kolem starých viničních usedlostí až ke Strahovskému klášteru se slavnou knihovnou. Na závěr se odměníte překrásným výhledem na historické centrum Prahy.

více o místě

popis trasy


Délka: 5 km

→ 1 Větrník (bus, tram) → ulice Ankarská → ulice U Větrníku → 2 Větrník →

Tato na první pohled obyčejná ulice v sobě skrývá zajímavou trojpodlažní stavbu – bývalý větrný mlýn zvaný 2 Větrník, ve kterém se pravděpodobně mlelo až do 60. let 19. století. Objekt byl opraven a přeměněn na penzion s restaurací.

→ na rozcestí vlevo do terasové Klášterní zahrady se sadem → Břevnovský klášter → 3 Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty →

Rozlehlá Klášterní zahrada v sobě skrývá řadu zajímavých staveb a objektů. Cestou k Břevnovskému klášteru uvidíte zahradní pavilon Vojtěšku s pramenem potoka Brusnice, oranžerii nebo barokní chrám sv. Markéty. Největší dominantou je nejstarší mužský klášter na území České republiky, který je spolu s Markétskou zahradou chráněn jako kulturní památka. S Břevnovským klášterem je také spjata tradice vaření piva. Břevnovský pivovar je nejstarším pivovarem v Čechách.

→ okolo rybníků → ulice Markétská → ulice Sartoriova →

Výletem do nedávné minulosti by se dalo nazvat místo, kde v 70. letech 20. století vyrostlo panelové sídliště místními přezdíváno „Obušek“ nebo „Na Pendreku“. Mnohé z postavených bytů byly určeny pro rodiny pracovníků ministerstva vnitra – odsud název. Jediným pozůstatkem starého Břevnova s návsí je drobná kaplička, kterou naleznete přímo mezi paneláky.

→ ulice Ve Střešovičkách → ulice Na Kocourkách →

Jedna z nejstarších střešovických ulic se starobylými domky a typickým hrbolatým dlážděním – kočičími hlavami, je nádherným a klidným místem, kde máte pocit, že jste se ocitli úplně v jiném světě. Až vejdete na náměstíčko s plynovými lampami, zastavte se a nechte na sebe dýchnout atmosféru starých časů.

→ ulice Pod Andělkou → ulice Na Petynce → po schodech dolů → 4 park Kajetánka se zámečkem →

Původně viniční usedlost 4 Kajetánka prošla během staletí mnoha změnami. Sloužila jako malý klášter, později byla přestavěna na zámeček a dokonce zde byla i továrna na vosková plátna nebo výletní restaurace.

→ ulice Radimova → rybník Vincentinum → 5 břevnovské usedlosti Petynka → 6 Šlajferka →

Usedlost 5 Petynka, u které musíme hodně zapojit svoji fantazii, vznikla také na místě původní vinice a byla mj. oblíbeným výletním místem Pražanů, kde se konaly plesy a slavnosti. Později se stala ústavem pro ošetřování chudých a nevyléčitelně nemocných.

Usedlost 6 Šlajferka má za sebou také zajímavou historii. Kromě kaple, která zde byla zřízena, sloužila Šlajferka jako kulturní síň ONV, známý hudební klub Petynka a bylo zde i nahrávací studio. V současné době, po rekonstrukci, je objekt charitním domem, obklopený parkem a ovocným sadem.

→ ulice Pod Královkou → Bělohorská → Dlabačov → Strahovské nádvoří → 7 Strahovský klášter a obrazárna →|

7 Klášter řádu premonstrátů byl založen r. 1140. V jeho areálu se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, vzácná Strahovská knihovna s 200 000 svazků středověkých rukopisů, řadou map a glóbů a Strahovská obrazárna, jedna z nejvýznamnějších středoevropských sbírek gotického malířství, rudolfinského umění a barokní a rokokové malby. Přímo v areálu Strahovského kláštera můžete navštívit Klášterní pivovar Strahov, který nabízí vlastní pivo Sv. Norbert. Jeho historie je písemně doložena již kolem r. 1400.

Nejkrásnější výhled najdete v ulici Raoula Wallenberga.

Smazat logy Zavřít