fakta a zajímavosti

Sdílet

Tisíciletá historie města vytvořila světově jedinečný fenomén, za kterým stojí cestovat. Vysoká kvalita života a překrásné památky jsou navíc vzácnou kombinací, kterou najdete na několika málo místech na světě. Praha je bezpochyby jedním z nich a vyniká jak v unikátním kulturním dědictví tak v ukazatelích kvality života současných obyvatel. Přijeďte si všechna pražská „nej“ vyzkoušet na vlastní kůži.

praha ve světových žebříčcích

1.

nejkulturnější město

2.

nejlepší systém MHD

2.

nejlepší město pro život s dětmi

3.

nejbezpečnější město

6.

nejlepší místo pro život

9.

město s nejlépe hodnocenými hotely

14.

nejzelenější město

nejkulturnější město v Evropě

Uswitch je index založený na celkovém počtu divadel, muzeí, památek a nabídce kulturních zájezdů v přepočtu na obyvatele v každém městě v Evropě. Praha se v něm umístila v roce 2022 na prvním místě. Přispěl k tomu i suverénně největší počet divadel. 

druhý nejlepší systém MHD na světě

Podle průzkumu časopisu TimeOut z roku 2023 má Praha druhý nejlepší dopravní systém na světě. Díky veřejné dopravě se snadno a rychle dostanete i do nejvzdálenějších koutů metropole.

město přátelské k dětem

Podle žebříčku britské společnost Reassured z roku 2023 je Praha druhým nejlepším evropským městem pro život s dětmi. Před ní už se umístila jenom Vídeň, třetí příčku obsadil Řím.

jedno z nejlepších míst pro život

V každoročně publikovaném žebříčku renomovaného britského magazínu Time Out, který vychází v 59 zemích, se Praha opakovaně umisťuje v TOP TEN nejlepších míst pro život. V roce 2022 v něm obsadila šesté místo.

skvělé hotely a služby

Recenze cestovatelů vždy prozradí, jak je to s kvalitou ubytování doopravdy. Praha se v průzkumu William Russel umístila na skvělém devátém místě na světě v počtu hotelů hodnocených čtyřmi a více hvězdičkami.

zeleň, kam se podíváš

Jak vyplývá z indexu HUGSI za rok 2021, je Praha 14. nejzelenějším městem světa. Podíl zdejší městské vegetace ji toto místo přisoudil mezi dalšími 255 městy ze 60 zemí světa.

fakta a zajímavosti o praze

klementinum

V Klementinu funguje nejstarší meteorologická stanice v České republice s kontinuální řadou měření denních teplot již od roku 1775 (i když nepravidelně se zde začalo měřit ještě o 20 let dříve). Je pravděpodobné, že Klementinum je druhou nejstarší meteorologickou stanicí v Evropě, kde se teploty měří nepřetržitě až do dnešních dnů.

pražský orloj

Celosvětově známá pražská památka patří mezi tři nejstarší funkční orloje v Evropě; Staroměstský orloj je současně jediným stále fungujícím chronometrem svého druhu.

pražské věže

Praha je městem s největším počtem věží na světě, proto se jí začalo říkat stověžatá. První, kdo věže opravdu spočítal, byl již v 19. století Bernard Bolzano. Napočítal jich 103. Jen na Starém Městě pražském je jich dnes 132. Přesný počet věží a věžiček celé Prahy nikdo nezná, ale odhaduje se na více než dva tisíce.

pražská domovní znamení

Praha je městem s největším počtem domovních znamení na světě. Najdete zde dům U Tří housliček, U Černého slunce, U Zeleného raka, U Bílé ředkve a mnoho dalších, jimž dala jména domovní znamení.

staronová synagoga

Nejstarší stále funkční synagogou na světe je Staronová synagoga v Praze. Najdete ji v Maiselově ulici na Josefově, kde se v minulosti rozkládalo Židovské Město.

karlův most

celosvětově nejznámější pražská památka má také svoje nej. Je mostem s největším počtem soch a sousoší na světě.

hodiny, které jdou pozpátku

V Praze najdete nejstarší známé židovské hodiny ve veřejném prostoru. Jsou umístěny na Staré židovské radnici; ciferník je opatřený hebrejskými znaky a ručičky se točí v opačném směru, než v jakém se otáčejí u běžných hodin. Malá ručička navíc ukazuje minuty a velká hodiny.

starý židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov v Praze – Josefově, jeden ze tří, které jsou v Paze veřejně přístupné, je nejzachovalejší židovský hřbitov v Evropě. Současně se řadí mezi tři nejstarší evropské židovské hřbitovy.

nejmenší dům v praze

Na Starém Městě pražském je nejmenší dům nejen v Praze, ale také v celých Čechách. Uliční fasáda domku v Anežské ulici měří jen 2,25 metru.

karlovo náměstí

Karlovo náměstí na Novém Městě pražském je třetím největším náměstím v Evropě. Jeho rozloha činí 79.650 m2.

pražský hrad

Pražský hrad je zapsán v Guinnessově knize rekordů. Je totiž největší stále obývaný hradní komplex na světě. Zabírá plochu 7,20 ha.

pražské jezulátko

Jedním z nejslavnějších zpodobnění dítěte Ježíše je Pražské Jezulátko. Jde o 47 centimetrů vysokou sošku ze dřeva a vosku. Jezulátko má v šatníku 296 oblečků, do nichž je převlékáno podle liturgických období. Své prosby mu jezdí předkládat poutníci doslova z celého světa.

kubistická praha

Žádné město na světě nemá tolik kubistických staveb jako Praha. Je světově nejvýznamnějším městem kubismu.

tančící dům

Tančící dům se řadí mezi tři nejkrásnější a nejslavnější moderní stavby v Evropě. Dům připomínající taneční pár Ginger a Fred je dílem architektů Vlado Miluniće a Franka O. Gehry a vltavské nábřeží zdobí od roku 1996.

svatý Jan Nepomucký

Na Karlově mostě najdeme nejstarší bronzovou sochu sv. Jana Nepomuckého, světově nejznámějšího českého světce. Právě tato plastika se stala vzorem pro podobné sochy ve všech evropských zemích.

stavovské divadlo

W. A. Mozart napsal pro Prahu hned dvě opery: Don Giovanni a La clemenza di Tito. Světové premiéry obou zazněly ve Stavovském divadle v Praze přímo pod taktovkou skladatele samotného. První v roce 1787 a druhá v roce 1791. Stavovské divadlo je současně jediným operním domem na světě, kde Mozart osobně dirigoval a který dosud stojí.

nejužší ulička

Nejužší ulička v Evropě je v Praze na Malé Straně. Musí být řízena semaforem, protože se tam dva lidé vedle sebe nevejdou.

rondokubismus

Praha je jedinou světovou metropolí se slohem rondokubismu. V tomto stylu byla postavená například Legiobanka v ulici Na Poříčí nebo palác Adria na Národní třídě

praha učebnice architektury

Praha je oprávněně nazývaná učebnicí architektury, protože se může oproti jiným světovým metropolím pochlubit všemi architektonickými slohy, které vznikaly napříč staletími.

francouzské umění v praze

Sbírka Francouzského umění 19. a 20. století v Národní galerii je největší sbírkou francouzského malířství v Evropě mimo území Francie

zoo praha

Pražská zoologická zahrada se proslavila chovem koně převalského. Má nejdelší nepřerušenou tradicí chovu koně převalského na světě. Navíc většina volně žijících koní má ve svém rodokmenu předka ze Zoo Praha.

Smazat logy Zavřít