rok české hudby 2024

Sdílet

Gustav Mahler řekl o vztahu Čechů k hudbě: „Kde jinde najdete národ, který by měl tak bohatou hudební tradici, jako mají Češi?“ Mahlerova slova můžeme jenom potvrdit. Praha je stejně jako celá Česká republika fascinována hudbou. Po přistání v Praze vás na palubě letadla obvykle přivítají tóny symfonické básně Vltava od Bedřicha Smetany. Sté výročí jeho narození v roce 1924 odstartovalo tradici Roku české hudby a jako každých deset let si i letos připomínáme české hudební osobnosti. Přidejte se k Pražanům a užijte si festivaly, koncerty, divadla, výstavy, vycházky či umělecké programy. Oslavte s námi fascinující svět hudby, která nepotřebuje překlad, protože mluví přímo do srdce.

koncerty

Oslavy zahrnují nejen koncerty klasické hudby, ale i další hudební žánry, a reprezentují tak velkou pestrost, kterou současná česká hudební scéna nabízí.

Další koncerty

divadelní představení a opera

místa spojená s bedřichem smetanou

Bedřicha Smetanu dnes v Praze připomíná Muzeum Bedřicha Smetany, patřící mezi pracoviště Národního muzea, pomník na Novotného lávce, pamětní deska na domě na Staroměstském náměstí, kde skladatel provozoval svůj hudební ústav, pamětní deska na budově spolku Hlahol a obelisk od Josefa Fanty na skladatelově hrobě na Vyšehradském hřbitově.

má vlast

Poslechněte si slavný cyklus šesti symfonických básní Má vlast v podání České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. První nahrávka Mé vlasti na gramofonovou desku vznikla již v roce 1929 a jednalo se o vůbec první zaznamenanou nahrávku České filharmonie. Naživo můžete dílo každoročně slyšet 12. května, v den výročí Smetanova úmrtí, při zahájení festivalu klasické hudby Pražské jaro. 

výstava a stálá expozice

letopočty zakončené čtyřkou jsou vnímány jako takzvané roky české hudby

hudební výročí

projekt rok české hudby

Projekt  koordinuje Česká filharmonie.

rokceskehudby.cz

Smazat logy Zavřít